Stowarzyszenie Ubezpieczonych PARTNER

STATUT STOWARZYSZENIA UBEZPIECZONYCH PARTNER

Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1
Stowarzyszenie Ubezpieczonych PARTNER, zwane dalej Stowarzyszeniem, działa na podstawie Ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz postanowień niniejszego statutu.

§ 2
Stowarzyszenie nosi nazwę „Stowarzyszenie Ubezpieczonych PARTNER”.

§ 3
1.Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Mikołów.
2.Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego.
3.Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4.Stowarzyszenie posiada stronę internetową https://stowarzyszeniepartner.pl

§ 4
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.

§ 5
Stowarzyszenie powołane jest na czas nieokreślony.

§ 6
1.Działalność Stowarzyszenia opiera się na społecznej pracy jego członków.
2.Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników lub zlecać określone zadania innym podmiotom oraz powoływać biura.

Rozdział II. Cele i sposoby ich realizacji

§ 7
Celem stowarzyszenia jest zwiększenie bezpieczeństwa osób ubezpieczonych poprzez podnoszenie poziomu świadomości prawnej w zakresie szeroko rozumianych form działalności ubezpieczeniowej:
a) krzewienie wiedzy, edukacja, budowanie świadomości na temat roli ubezpieczeń w życiu społecznym i gospodarczym;
b) poszukiwanie, promowanie i organizowanie dla swoich członków korzystnej ochrony ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczeń osobowych i majątkowych, w tym w zakresie profilaktyki zdrowia, nie stanowiące „czynności ubezpieczeniowych” w rozumieniu ustawy z dnia 22.05.2003 r. o działalności ubezpieczeniowej;
c) doradztwo i pomoc poszkodowanym członkom stowarzyszenia i ich rodzinom.

§ 8
1.Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
a) zawieranie grupowych lub generalnych umów ubezpieczenia z zakładami ubezpieczeń, przy udziale brokera ubezpieczeniowego, na warunkach korzystniejszych niż oferowane przez zakłady ubezpieczeń dla pojedynczej osoby fizycznej, do których to umów ubezpieczenia mogą przystępować wyłącznie członkowie Stowarzyszenia;
b) promowanie wśród członków Stowarzyszenia ubezpieczeń grupowych osobowych i majątkowych,
c) współdziałanie z organami administracji, instytucjami publicznymi, organizacjami samorządów zawodowych, organizacjami i instytucjami społecznymi lub gospodarczymi, stowarzyszeniami i fundacjami o podobnym charakterze,
d) organizowanie szkoleń, konferencji, seminariów i wykładów o tematyce ubezpieczeniowej
e) rozpowszechnianie materiałów informacyjnych, broszur oraz literatury dotyczących ubezpieczeń,
f) edukację członków stowarzyszenia poprzez publikacje na stronie internetowej Stowarzyszenia,
g) udzielanie informacji i pomoc poszkodowanym członkom Stowarzyszenia i ich rodzinom,
h) ochronę interesów konsumenckich,
i) działalność wydawnicza.
2.Stowarzyszenie zleca poszukiwanie korzystnej ochrony ubezpieczeniowej dla swoich członków brokerowi ubezpieczeniowemu.

Rozdział III. Członkowie Stowarzyszenia

§ 9
1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
2. Stowarzyszenie posiada członków:
a. zwyczajnych,
b. wspierających,
c. honorowych.
§ 10
1.Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat, chce wspierać cele statutowe, złoży pisemną deklarację i zostanie przyjęta w poczet Członków Stowarzyszenia za rekomendacją dwóch członków Stowarzyszenia uchwałą Zarządu.
2.Członkowie zwyczajni są zobowiązani do opłacania składek członkowskich.

§ 11
1.Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna i prawna, która zadeklaruje na piśmie pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia.
2.Członkiem wspierającym zostaje się na podstawie uchwały Zarządu podjętej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia pisemnej deklaracji .

§ 12
1.Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
2.Członkiem honorowym staje się po przyjęciu uchwały przez Walne Zebranie na wniosek Zarządu albo co najmniej 5 członków Stowarzyszenia.
3.Nadanie członkowi zwyczajnemu Stowarzyszenia godności członka honorowego nie powoduje utraty przez niego praw i obowiązków członka zwyczajnego.

§ 13
1.Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia zostaje osoba, która spełnia warunki określone § 10 ust.1 statutu, która podpisała i złożyła właściwą deklarację przystąpienia do Stowarzyszenia.
2.Członkiem wspierającym zostaje osoba, która spełnia warunki określone § 11 statutu, która podpisała i złożyła właściwą deklarację przystąpienia do Stowarzyszenia.
3.Osoby deklarujące wolę przystąpienia do Stowarzyszenia Zarząd weryfikuje pod kątem ww. warunków i niezwłocznie po podjęciu uchwały wpisuje przyjętą osobę na listę członków Stowarzyszenia.
4.W przypadku stwierdzenia przez Zarząd nie spełniania kryteriów, określonych w § 9, § 10 lub w § 11 ust.1 Zarząd odmawia wpisu na listę członków Stowarzyszenia.
5.Od uchwały Zarządu odmawiającej wpisu przysługuje prawo wniesienia odwołania do Rady Stowarzyszenia w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

§ 14

Członkowie zwyczajni mają prawo do:
a. biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia,
b. korzystania z dorobku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
c. udziału w zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
d. zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia.

§ 15
Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
a. brania udziału w działalności Stowarzyszenia i w realizacji jego celów,
b. uczestniczenia w walnych zebraniach członków,
c. przestrzegania statutu, innych aktów wewnętrznych Stowarzyszenia oraz uchwał władz Stowarzyszenia,
d. regularnego opłacania składek.

§ 16
1.Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
2.Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu, innych aktów wewnętrznych Stowarzyszenia oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
3.Członkowie honorowi są zobowiązani do przestrzegania statutu, innych aktów wewnętrznych Stowarzyszenia oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
§ 17
1.Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
a) dobrowolnej rezygnacji pisemnej z przynależności do Stowarzyszenia złożonej na ręce Zarządu,
b) śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
c) utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu,
d) wykluczenia przez Zarząd:
– z powodu rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień i uchwał władz Stowarzyszenia;
-działania na szkodę Stowarzyszenia, w tym dotyczących dobrego imienia, wizerunku,
– z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich przez okres roku;
– nie opłacania w terminie składek na ubezpieczenie grupowe, w ramach którego członek Stowarzyszenia jest ubezpieczony;
– ze względu na brak przejawów aktywnej działalności na rzecz Stowarzyszenia przez okres roku;
– nie wywiązywanie się przez członka wspierającego nie będącego sobą fizyczną z zadeklarowanych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia.
2.O ustaniu członkostwa Zarząd powiadamia zainteresowanego, niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni listem poleconym lub za potwierdzeniem odbioru. Uchwała Zarządu o wykluczeniu członka ze Stowarzyszenia winna zawierać uzasadnienie.
3.Od uchwały Zarządu w sprawie pozbawienia członkostwa w Stowarzyszeniu przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 30 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.
4.Do czasu rozpatrzenia odwołania członkostwo osoby odwołującej się podlega zawieszeniu. W trakcie zawieszenia członkostwa nadal istnieje obowiązek opłacania składki członkowskiej.
5.Zarząd Stowarzyszenia przed podjęciem uchwały o wykluczeniu ze Stowarzyszenia z powodu nie opłacania składek w terminie składek członkowskich lub nie opłacania w terminie na ubezpieczenie grupowe, wezwie ( listem poleconym , pocztą elektroniczną lub telefonicznie)zalegającego z opłatami członka do zapłaty zaległości z dodatkowym 7 dniowym terminie od dnia otrzymania wezwania informując jednocześnie, iż nie uiszczenie opłat może spowodować wykluczenie ze Stowarzyszenia i ustanie ochrony ubezpieczeniowej.

Rozdział IV. Władze Stowarzyszenia

§ 18
Władzami Stowarzyszenia są:
a. Walne Zebranie Członków,
b. Zarząd,
c. Rada Stowarzyszenia.
§ 19

1.Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają w głosowaniu jawnym bezwzględną większością ważnych głosów oddanych w głosowaniu, jeżeli Statut nie stanowi inaczej.
2.Walne Zebranie Członków jest ważne jeżeli obecnych jest na nim osobiście lub przez pełnomocników co najmniej połowa zwyczajnych członków Stowarzyszenia (kworum). Jeżeli na terminie Walnego Zebrania Członków nie zgromadziło się wymagane kworum , Zarząd Stowarzyszenia w terminie 30 dni zwołuje ponownie Walne Zebranie Członków . W drugim terminie Walne Zebranie Członków jest ważne bez względu na liczbę obecnych lub reprezentowanych członków zwyczajnych.
3.Do ważności posiedzeń i uchwał Rady Stowarzyszenia oraz Zarządu wymaga jest obecność co najmniej połowy członków tych władz.

§ 20
Uchwały Walnego Zebrania Członków w przedmiocie zmiany statutu , podziału Stowarzyszenia, jego rozwiązania zapadają większością ( ¾ trzech czwartych ) ważnych głosów oddanych w głosowaniu, przy obecności co najmniej połowy członków zwyczajnych Stowarzyszenia.

§ 21
Kadencja wszystkich wybieralnych władz Stowarzyszenia trwa 5 lat.

Walne Zebranie Członków

§ 22
1.Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków.
2.Walne Zebranie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
3.Zwyczajne Walne Zebrania zwołuje Zarząd raz w roku, jako sprawozdawcze, i co pięć lat, jako sprawozdawczo-wyborcze, zawiadamiając pisemnie członków o jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zebrania. Jeśli na zebraniu nie ma wymaganego kworum, zwołuje się zebranie w drugim terminie nie później niż w ciągu miesiąca od dnia zwołania Walnego Zebrania Członków.
Zachowanie formy pisemnej następuje także , gdy zawiadomienie zostanie przesłane w postaci elektronicznej na wskazany przez członka Stowarzyszenia adres poczty elektronicznej.
4.Walne Zebranie obraduje według uchwalonego przez siebie Regulaminu obrad.
5.Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd:
a. z własnej inicjatywy,
b. na żądanie członków Rady Stowarzyszenia,
c. na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
6.Nadzwyczajne Walne Zebranie może też zwołać Rada Stowarzyszenia w przypadku bezczynności Zarządu.
7.Nadzwyczajne Walne Zebranie powinno zostać zwołane przed upływem 21 dni od daty zgłoszenia wniosku lub żądania i obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane.
8.Przedmiotem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zebrania mogą być jedynie sprawy wskazane we wniosku o zwołanie.

§ 23
Do wyłącznej kompetencji Walnego Zebrania należy:
a. określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia,
b. uchwalanie Statutu i jego zmian statutu,
c. wybór i odwoływanie Rady Stowarzyszenia,
d. udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Rady Stowarzyszenia,
e. rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania finansowego i merytorycznego oraz sprawozdań władz Stowarzyszenia,
f. rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
g. podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
h. podejmowanie uchwał w innych sprawach przedstawionych przez Zarząd Stowarzyszenia lub Radę Stowarzyszenia bądź 1/3 zwyczajnych członków Stowarzyszenia,
i. uchwalanie Regulaminu pracy Rady Stowarzyszenia,
j. podejmowanie uchwał w sprawie podziału, rozwiązania Stowarzyszenia,
k. podejmowanie uchwał w sprawie nadania członkostwa honorowego.

Zarząd

§ 24
1.Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Rady Stowarzyszenia, a także reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
2.Zarząd składa się z od 2 do 5 osób, w tym Prezesa wybieranego na pierwszym posiedzeniu Zarządu.
3.Zarząd wybiera w głosowaniu tajnym Rada Stowarzyszenia na okres wspólnej kadencji, która wynosi pięć lat. Wspólna kadencja Zarządu oznacza, że mandat członka Zarządu powołanego przed upływem danej kadencji Zarządu wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków.
4.Członkiem Zarządu nie może zostać wybrana osoba pełniąca funkcje członka Rady Stowarzyszenia,
5.Członkiem Zarządu nie może zostać wybrana osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
6.W przypadku utraty członkostwa w Stowarzyszeniu lub rezygnacji członka Zarządu z pełnionej funkcji , Rada Stowarzyszenia może uzupełnić skład Zarządu spośród kandydatów zgłoszonych na ostatnim wybierającym Zarząd posiedzeniu Rady według kolejności otrzymanych głosów.
7.Członkowie Zarządu mogą być w każdej chwili odwołani przez Radę Stowarzyszenia.
8.Członkom Zarządu Stowarzyszenia przysługuje zwrot uzasadnionych kosztów poniesionych w związku z pełnioną funkcją lub wynagrodzenie. Rada Stowarzyszenia ustala zasady i wysokość ww. wynagrodzenia.
9.Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Posiedzenia Zarządu zwołuje prezes.

§ 25
Do kompetencji Zarządu należy kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia, w tym w szczególności:
a) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
b) podejmowanie decyzji związanych z prowadzona przez Stowarzyszenie działalnością gospodarczą ,
c) podejmowanie decyzji w sprawie wyrażenia zgody na nawiązanie i rozwiązanie stosunku prawnego z brokerem ubezpieczeniowym
d) ustanawianie pełnomocników,
e) zatrudnianie pracowników,
f) ustalanie wysokości i terminów płatności składek członkowskich,
g) realizowanie uchwał Walnego Zebrania,
h) zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
i) planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej,
j) przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia,
k) zwoływanie Walnego Zebrania.

§ 26
1.Prawo do reprezentacji Stowarzyszenia i zaciągania zobowiązań majątkowych przysługuje dwóm członkom Zarządu Stowarzyszenia działającym łącznie.
2.Pełnomocnik Zarządu reprezentuje Stowarzyszenie w granicach udzielonego pełnomocnictwa.
3.W umowie między Stowarzyszeniem a członkiem Zarządu, Stowarzyszenie reprezentuje Rada Stowarzyszenia.
4.W sporze pomiędzy Stowarzyszeniem a członkiem Zarządu, Stowarzyszenie reprezentuje Rada Stowarzyszenia.
5.Wszelkie inne sprawy reguluje Regulamin pracy Zarządu uchwalony przez Radę Stowarzyszenia.
§ 27
1.Zarząd może ustanowić dyrektora do prowadzenia spraw Stowarzyszenia.
2.Dyrektor prowadzi sprawy Stowarzyszenia na podstawie i w zakresie udzielonego mu pełnomocnictwa.
§ 28

1.Rada Stowarzyszenia powołana jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia, w zakresie kontroli wewnętrznej nie podlega Zarządowi.
2.Rada Stowarzyszenia składa się od 3 do 5 członków, w tym przewodniczącego wybieranego na pierwszym posiedzeniu Rady.
3.Radę Stowarzyszenia wybiera w głosowaniu tajnym Walne Zebranie Członków na okres wspólnej kadencji, która wynosi pięć lat. Wspólna kadencja Rady oznacza, ze mandat członka Rady powołanego przed upływem danej kadencji Rady wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków.
4.W przypadku utraty członkostwa w Stowarzyszeniu lub rezygnacji członka Rady z pełnionej funkcji, Rada Stowarzyszenia może uzupełnić skład Rady spośród kandydatów zgłoszonych na ostatnim wybierającym Radę Walnym Zebraniu członków według kolejności otrzymanych głosów.
5.Członkiem Rady nie może zostać wybrana osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
6.Członkowie Rady Stowarzyszenia mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w Radzie Stowarzyszenia zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie. Walne Zebranie Członków może w drodze uchwały uchwalić zasady i wysokość wynagrodzenia przysługującego członkom Rady. Wynagrodzenie nie może być wyższe niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
7.Rada Stowarzyszenia wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady Stowarzyszenia, Zastępcę Przewodniczącego Rady Stowarzyszenia oraz Sekretarza Rady Stowarzyszenia.
8.Posiedzenia Rady odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący.

§ 29
Do kompetencji Rady należy:
1. wybór i odwołanie Zarządu Stowarzyszenia,
2. kontrola całokształtu działalności Stowarzyszenia,
3. uchwalanie Regulaminu pracy Zarządu ,
4. rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu
5. ocena pracy Zarządu, w tym corocznych sprawozdań i bilansu,
6. składanie sprawozdań na Walnym Zebraniu Członków wraz z oceną działalności Stowarzyszenia i Zarządu Stowarzyszenia,
7. wnioskowanie do Walnego Zebrania Członków o udzielanie absolutorium Zarządowi,
8. wnioskowanie o odwołanie całego Zarządu w razie jego bezczynności lub bezczynnego członka Zarządu,
9. ustalanie zasad i wysokość wynagrodzenia przysługującym członkom Zarządu,
10. podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych przez Zarząd
11. wnioskowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków.
12. zwoływanie Walnego Zebrania Członków w razie nie zwołania walnego zebrania członków przez zarząd w określonym terminie

Rozdział V. Majątek i gospodarka finansowa

§ 30
1. Źródłami majątku Stowarzyszenia są:
a. składki członkowskie,
b. środki finansowe otrzymane od członków wspierających,
c. środki otrzymane od sponsorów,
d. darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności publicznej,
e. dotacje, subwencje, udziały, lokaty
f. dochody z majątku stowarzyszenia,
g. dochody z własnej działalności

2.Stowarzyszenie może tworzyć kapitały (fundusze), w tym kapitał podstawowy, fundusz rezerwowy.
3.Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4.Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.

§ 31

1.Stowarzyszenie będzie prowadzić działalność gospodarczą.
2.O podjęciu i zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej oraz o jej zakresie decyduje Walne Zebranie Członków w formie uchwały.
3.Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału miedzy jego członków.
4.Działalność gospodarcza Stowarzyszenia wg polskiej klasyfikacji działalności (PKD) obejmuje:
a) PKD 94.99.Z Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana,
b) PKD 66.29.Z Pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne,
c) PKD 58.1 Działalność wydawnicza
d) PKD 85.59 B Pozaszkolna działalność edukacyjna, Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana,
e) PKD 63.99.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana,
f) PKD 73.1 Reklama,
g) PKD 82.11.Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura.

§ 32

Niniejszy statut zabrania udzielania pożyczek lub zabezpieczania majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do członków Stowarzyszenia, członków władz lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, krewnych lub powinowatych w linii bocznej do drugiego stopnia, osób związanych z pracownikami lub członkami Stowarzyszenia z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.

Rozdział VI. Postanowienia końcowe

§ 33

1.Uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków większością 2/3 ( dwóch trzecich) głosów przy obecności co najmniej połowy członków zwyczajnych uprawnionych do głosowania.
2.Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie Członków wybiera likwidatora oraz określa przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
3.Likwidatorami Stowarzyszenia są członkowie Zarządu , jeżeli Walne Zebranie Członków nie wyznaczy w uchwale, o której mowa w ust.2 innych likwidatorów.

§ 34
W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach.

Statut przyjęto uchwałą w dniu 06 lutego 2017 r.